2024 Autor: Priscilla Miln | [email protected]. Naposledy zmenené: 2024-02-18 10:10
Telesná výchova v predškolských zariadeniach sa zvyčajne koná 3-krát týždenne (108 ročne). Pre deti starších skupín je predpísaných veľa možností na organizovanie lekcií: zápletkové, tematické, tradičné, štafetové preteky, súťaže, hry, s prvkami aerobiku.
Pri plánovaní vychovávateľ vypracuje súhrn tematických hodín telesnej výchovy v skupine seniorov. Jeho hlavným cieľom je ukázať deťom, ako si zlepšiť a udržať zdravie pomocou všeobecných rozvojových cvičení.
Synopsia "Telesná výchova v skupine seniorov"
Tento materiál je zostavený pre úspešnú, správnu a jasnú lekciu. Toto je druh sprievodcu pre pedagóga, ktorý vám pomôže nevynechať všetky dôležité body. ATzhrnutie hodiny telesnej výchovy pre seniorskú skupinu materskej školy, podrobne sú zapísané hlavné ciele, ciele, priebeh správania a nevyhnutne aj zhrnuté výsledky.
Po prvé, je určený typ činnosti a interakcia s rôznymi oblasťami rozvoja. Môže ísť o zápletkovú, tematickú, otvorenú tradičnú, netradičnú činnosť, pri ktorej sa rozvíja rečové, estetické, výtvarné, komunikatívne, sociálne zručnosti. Stanovujú sa jasné ciele. Napríklad rozvíjať detskú predstavivosť, fantáziu, naučiť ich orientovať sa v problémových situáciách, prekonávať ťažkosti v pohyboch. Toto všetko je zaznamenané v abstrakte.
Telesná príprava v seniorskej skupine by mala byť charakterizovaná podľa určitého algoritmu. Je potrebné podrobne popísať vyučovacie, vzdelávacie, rečové, rozvojové úlohy, ktorý demonštračný materiál bol použitý. Malo by uvádzať, aké prípravné práce sa vykonali, hlavné fázy hodiny (časť a trvanie).
Príklad zloženia
Ako urobiť zhrnutie hodiny telesnej výchovy v skupine seniorov? Pozrime sa bližšie na príklad lekcie v predškolskom zariadení na tému „Neobyčajné dobrodružstvo“.
Oblasť vzdelávania je „Fyzická kultúra“, ktorá sa integruje s kognitívnym rozvojom, sociálno-komunikatívnym, umeleckým, estetickým, rečovým.
Typ lekcie – dejovo-tematická.
Cieľ –naučiť deti hľadať východiská z ťažkých situácií pomocou fantázie, ako sa vysporiadať s motorickými ťažkosťami.
Lekcia sa koná v športovej a hudobnej sále.
Celkový čas je 30 minút plus 2 minúty rezervného času.
Obsah programu
Do abstraktu hodiny telesnej výchovy v skupine seniorov učiteľ zadá všetky úlohy, ktoré je potrebné vyriešiť.
Vzdelávacie:
- trénovať deti, aby sa organizovane a rýchlo postavili do radu, aby stáli jeden po druhom v kolóne na mieste a vo dvojiciach počas chôdze;
- naučte sa nové cvičenia;
- udržať rovnováhu pri chôdzi do strán, pri krokoch do strán, udržiavať medzi sebou rovnakú vzdialenosť;
- bežať rovnomerne a „hadiť“;
- lezte na kolená pod oblúky;
- správne hádzať, hojdať, napchávať loptu.
Vzdelávacie:
- rozvíjať rýchlosť, rýchlosť, silu, obratnosť, koordináciu, vytrvalosť, záujem o telesnú výchovu;
- aplikujte hudobné, herné, motorické a verbálne aktivity.
Vzdelávacie:
- vzbudiť túžbu pomáhať;
- buď láskavý k ľuďom;
- spôsobiť pozitívne emócie;
- prineste disciplínu, odvahu.
Reč:
- doplniť slovnú zásobu;
- aktivovať detskú reč.
Hlavné kroky
Priebeh hodiny musí byť zahrnutý do súhrnu hodiny hernej telesnej výchovy v seniorskej skupine predškolského zariadenia. Hlavnýfázy a ich trvanie.
- Organizačné momenty (motivácia hry).
- Úvodná časť.
- Hlavné.
- Final.
- Výsledok.
Vyžaduje sa rezervácia.
Podrobne popíšte priebeh hodiny, ktorá musí byť zahrnutá do súhrnu hodín telesnej výchovy v skupine seniorov. Tabuľka je uvedená nižšie.
Obsah | Triky a metódy |
Účastníci vstúpia do sály, postavia sa do radu, pozdravia sa. | Organizačný moment |
Úvodná časť Inštruktor začne rozprávať. Kladie deťom otázky: poznajú rozprávku „Husky-labute“, kto sú v nej hrdinovia. Predvádza snímky. |
Tu sa používa rečová metóda, aktivuje sa zrak, záujem a pozornosť. Konverzácia. |
Hlavná časť. Podľa scenára rozprávky učiteľ vyberie cvičenia, ktoré vykoná. Môžete použiť chôdzu, beh, prestavbu, dýchacie cvičenia („les robí hluk“). Používa sa množstvo hier (používajú sa loptičky „jablká“, „Babaka-Yozhka“), štafetové preteky („Poďme vyčistiť sporák“, „Kto rýchlejšie dobehne husi“), cvičenia na udržanie rovnováhy („Cesta v lese“s gymnastickými lavičkami, „Chôdza po moste“, „Kto ďalej hodí kamienok“). Ich podrobný scenár a popis zapíše inštruktor do svojho súhrnu netradičných hodín telesnej výchovy v skupine seniorov. Predvedenásnímky. |
Techniky: aktivácia pozornosti, ukazovanie, pomoc inštruktora, pripomenutie, príkaz, učenie sa nových cvikov, ukazovanie pohybov, opakovanie, vysvetľovanie, zhrnutie odpovedí, hodnotenie aktivít. Metódy: verbálne, vizuálne, praktické. |
V záverečnej časti inštruktor zisťuje, či sa deťom páčilo, sumarizuje, dáva domáce úlohy, lúči sa s deťmi. Účastníci sa zoradia a odchádzajú do skupiny. | Použite označenie, príkaz. |
Každá hra, štafetový beh, cvičenie je podpísané veľmi podrobne: aký nástroj bol použitý, koľkokrát, čo treba urobiť, poradie, kto koho sleduje, všetky mená sa berú do úvahy. To isté platí pre dialógy. Každý má svoje vlastné slová, poznámky jasne podľa scenára.
Predpráce
Učiteľ pred hodinou vypracuje zhrnutie „Telesnej výchovy v seniorskej skupine“, čo výrazne uľahčí jej napredovanie. Takáto práca si vyžaduje veľa času, ale v procese prípravy si inštruktor rýchlo zapamätá materiál, uvidí všetky silné stránky a odstráni chyby. Nezabudnite deťom prečítať rozprávku „Husi-labute“, ak je to možné, zorganizujú si prezeranie karikatúry, naučia sa s deťmi počítať riekanky a hry vonku.
Vybavenie a demonštračný materiál
Proces bude vyžadovať nasledujúce vybavenie:
- projektor;
- screen;
- laptop;
- hudobný sprievod;
- balls;
- arcs;
- kordy;
- pamiatky;
- gymnastická lavička;
- kostým Baba Yaga.
Ukážka:
- ilustrácia k rozprávke;
- slides.
Ako pomocný materiál slúži súhrn tematických hodín telesnej výchovy v seniorskej skupine predškolskej vzdelávacej inštitúcie.
Kontrola nad zvládnutím materiálu
Pred lekciou sa koná organizačný moment, a to stavba detí v rade. V úvodnej a záverečnej časti sa využíva frontálna organizácia, to znamená, že úlohy plnia všetci účastníci. K hlavnej skupine sa pridá aj podskupina.
Kontrola asimilácie spočíva v tom, že prostredníctvom hernej aktivity inštruktor sleduje správne vykonávanie behu, chôdze, balančných cvičení, prestavby, dodržiavanie bezpečnostných pravidiel pri hrách vonku a kvalitu cvičení. Abstrakt „Telesná výchova v skupine seniorov“je pripravený.
Otvorená relácia
Takáto hodina je pre učiteľa ešte vzrušujúcejšia. Môžu na to prísť kolegovia a vedenie. Tu je dôležité, aby inštruktor ukázal seba, svoju profesionalitu, schopnosť organizovať deti a sprostredkovať im informácie, pretože práve to sa bude hodnotiť. V takejto situácii je jednoducho potrebné vypracovať podrobný náčrt otvorenej hodiny telesnej výchovy v seniorskej skupine predškolskej vzdelávacej inštitúcie a jasne ju dodržiavať. Každý je tu napísanýkrok, pohyb, dialógy.
Na takejto hodine môžu byť prítomní aj rodičia, ktorí zas ocenia prístup učiteľa k deťom, ako aj to, akí boli na hodine zaujímaví, čo nové sa naučili, aké zručnosti mali v všeobecné.
Byť zdravý je dnes módne. Moderní ľudia sa o seba starajú, venujú sa športu, fitness. Dieťa by malo byť vedené k tomu, aby si všímalo svoje zdravie už od útleho veku, čo by mala robiť aj učiteľka predškolského zariadenia, keďže práve tam deti trávia väčšinu svojho času. To sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom hier, rozprávok, zaujatím malého človiečika.
Odporúča:
Špecifické zásady telesnej výchovy a ich charakteristika
Vo výchove, najmä v telesnej výchove, musia existovať osobitné pravidlá a kritériá, ktoré sa musia dodržiavať, aby sa dosiahol pozitívny výsledok. Príkladom takýchto pravidiel sú špecifické zásady telesnej výchovy
Špecifické metódy telesnej výchovy: aplikácia a charakteristika
V každom pedagogickom procese sa implementujú určité metódy a techniky. Líšia sa v závislosti od cieľov a cieľov. Dôležité je aj to, v akej oblasti sa využívajú. V tomto článku sa budeme zaoberať konkrétnymi metódami telesnej výchovy a možnosťami ich aplikácie
Aplikácia na tému „Zima“v skupine seniorov. Zhrnutie aplikačnej hodiny v materskej škole
Blízko k látke a dekoračným materiálom: korálky, gombíky, kamienky, sieťky… Aplikácie s ich použitím sa najlepšie robia na kartóne. Čo tak vata? Aplikácia na tému "Zima" v seniorskej skupine alebo v strede - najlepšie využitie
Telesná výchova: ciele, ciele, metódy a princípy. Zásady telesnej výchovy detí predškolského veku: charakteristika každého princípu. Zásady systému telesnej výchovy
V modernom vzdelávaní je jednou z hlavných oblastí výchovy telesná výchova už od útleho veku. Teraz, keď deti trávia takmer všetok svoj voľný čas na počítačoch a telefónoch, je tento aspekt obzvlášť dôležitý
Štafáž pre deti v tábore ako metóda telesnej výchovy
Telesná výchova detí zohráva obrovskú úlohu v ich budúcnosti. Koniec koncov, v detstve je položený základ zdravia, duševných schopností, sociálnych zručností